Aktualności

BUMAR-ŁABĘDY i Ukrobronprom utworzyły centrum technologiczne napraw czołgów T-64

BUMAR-ŁABĘDY i Ukrobronprom utworzyły centrum technologiczne napraw czołgów T-64
07.04.2023

W Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. rozpoczęły się prace związane z realizacją zawartej umowy na remonty czołgów T-64. Porozumienie zostało podpisane pomiędzy spółką Polskiej Grupy Zbrojeniowej a ukraińskim koncernem Ukrobronprom.

Bumar-Łabędy i Ukrobronprom wspólnie ustanowiły centrum technologiczne dedykowane naprawom czołgów T-64. Nowe zdolności będą tworzone w oparciu o potencjał technologiczny gliwickiej spółki. Porozumienie przewiduje również, że ukraińskie czołgi T-64 poddawane będą serwisowi, obsłudze i przywróceniu do pełnej sprawności. Wybór Bumaru-Łabędy na partnera tej umowy wynika z faktu, że posiada on bogate doświadczenie w zakresie obsługi i modernizacji czołgów rodziny T, w tym T-72 i PT-91.

– Gliwickie Zakłady Mechaniczne gotowe są utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego wykorzystywanego przez armię ukraińską. Ponad 70-letnie doświadczenie Zakładu w zakresie zarówno produkcji, jak i prowadzenia przeglądów, remontów, doposażenia oraz modernizacji sprzętu pancernego będzie stanowiło kluczową pomoc w utrzymaniu zdolności obronnych wojsk Ukrainy. Dzięki regularnym działaniom remontowo-serwisowym użytkowane wozy będą odzyskiwały w pełni wymaganą gotowość bojową – powiedziała Edyta Szymańska, Prezes Zarządu ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A.

Umowa przewiduje współpracę w zakresie napraw, remontów, montażu, produkcji i rozwoju łańcucha dostaw wozów T-64 wraz z innymi elementami procesu technologicznego czołgów. W dłuższej perspektywie planowana jest także kooperacja przy serwisowaniu czołgów T-72 i PT-91, przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej. Rozważana jest również możliwość prowadzenia wspólnych prac przy serwisie czołgów z rodziny Leopard 2, przekazanych Ukrainie przez międzynarodową koalicję.

Spółka Bumar-Łabędy jest brana pod uwagę jako hub serwisowy dla czołgów rodziny Leopard 2 przekazywanych Ukrainie przez międzynarodową koalicję pancerną. Za sprawą realizowanego programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL na potrzeby Wojska Polskiego, spółka uzyskała wiedzę, zaplecze techniczne i doświadczenie niezbędne w tym zakresie.

– Jesteśmy wdzięczni naszym polskim partnerom za pomoc w zwiększeniu liczby sprzętu pancernego dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Każda taka umowa międzynarodowa integruje nas w ramach łańcuchów produkcyjnych krajów członkowskich NATO — powiedział Dyrektor Generalny Ukroboronpromu Jurij Husjew.

Realizowane porozumienie w zakresie współpracy przy serwisie czołgów T-64 jest kolejnym z szeroko pojętego obszaru pancernego, jakie zawarły między sobą strona polska i ukraińska. W czasie wizyty prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w Polsce podpisane zostały m.in. porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji czołgowej 125mm oraz list intencyjny w sprawie sprzedaży stronie ukraińskiej kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.